Last night’s Retail Week Rising Stars awards showcased the brightest and best of upcoming talent in the industry.
Industry veteran Theo Paphitis was on hand to congratulate the winners, and comedian Russell Kane provided entertainment.
BUYER/MERCHANDISER OF THE YEAR
Category Winner - Alex Ball, Boots
Also nominated:
Minwei Deng, Clarks
Sarah Hodges, Clinton Cards
Sarah Smith, The Disney Store
Geraldine McIvor, Henderson Retail
ONLINE TEAM/INDIVIDUAL OF THE YEAR
Category Winner - Joanna Robb, B&Q
Also nominated:
Rachel Horsefield, Boots
Jodie Bennett, The Disney Store
Lou Ashton, New Look
Sainsbury’s, Beckton Store online department
STORE SUPPORT MANAGER OF THE YEAR
Category Winner - Kate Barrett, Sainsbury’s
Also nominated:
Oliver Warner, Boots
Katie Donohoe,The Carphone Warehouse Ireland
Danny Greaves, Countrywide
Matthew Woodward, Topshop Topman
AREA MANAGER OF THE YEAR
Category Winner - Paul Cooney, Iceland
Also nominated:
Tom Rickett, Clarks
Kam Birk, The Carphone Warehouse
Craig Ash, Topshop Topman
MARKETING PROFESSIONAL OF THE YEAR
Category Winner - Sophie Heap, Co-operative
Also nominated:
Max Sydenham, Buyagift
Naomi Hansford, Clarks
Nicola Fox, Holland & Barrett
Lewis Hamilton, Topman
HR/TRAINING PROFESSIONAL OF THE YEAR
Category Winner - Laura Guest, House of Fraser
Also nominated:
Sophie Hosier, Debenhams
Joanna Hulcoop, The Disney Store
Niall Dobson, Sainsbury’s
HEAD OFFICE SUPPORT TEAM OF THE YEAR
Category Winner - Topshop Topman, Retail Operations Team
Also nominated:
Argos, Shrinkage and Compliance Team
Debenhams, RetailOperations Support
Iceland, Corporate Audit Team
CUSTOMER SERVICE INDIVIDUAL/TEAM OF THE YEAR
Category Winner - Schuh Customer service team
Also nominated:
A Suit that Fits, Customer Support Team
Clarks - Leap! Customer service team
The H Samuel Dewsbury Customer Service Team
STORE MANAGER OF THE YEAR: MIDLANDS, WALES & SOUTH WEST
Category Winner - Amanda Allan, Debenhams
Also nominated:
Jonathan Hancock, Bhs
Amanda Daly, Body Shop
Orladh Seddon, Karen Millen
Darren Dodd, Signet
Alan Fripp, Topshop Topman
STORE MANAGER OF THE YEAR: NORTH OF ENGLAND
Category Winner - Robert Donlan, Clarks
Also nominated:
Wes Bowie, BrightHouse
Kevin Richards, Iceland
Kris Waterson, Republic
Phil Butterfield, Sainsbury’s
STORE MANAGER OF THE YEAR: SCOTLAND & IRELAND
Category Winner - Rebecca Carman,The Carphone Warehouse Ireland
Also nominated:
Fiona Smith, Bhs
Micha Solana, Blackwell’s
John Lockhart, Sainsbury’s
STORE MANAGER OF THE YEAR: SOUTH EAST AND EAST ANGLIA
Category Winner - Khadijah Chaoui, Topshop Topman
Also nominated:
Laurie Casson, Debenhams
Phil Willmott, Sainsbury’s
Melissa Chowdhury, Signet
Dillon Heffernan, Iceland
SKILLSMART RETAIL APPRENTICE OF THE YEAR
Category Winner - April Bell, Monica F Hewitt Florist
Also nominated:
Abbey Fenton, The Funky Viking
Nicholas Allen, Wickes
Fiona Tillson, Wickes
NATIONAL SKILLS ACADEMY FOR RETAIL LEARNER OF THE YEAR
Category Winner - Karolina Sulinska, Lakeside Training Centre
Also nominated:
Janette Susan, The Learning Shop, Bluewater
Aaron Naylor, Llandrillo Retail Skills Shop
NATIONAL SKILLS ACADEMY FOR RETAIL TRAINER OF THE YEAR
Category Winner - Marcus Pescod, Central South East
Also nominated:
Helen Hodgkinson, Llandrillo Retail Skills Shop
Helen Crossley, Preston Skills Shop
NATIONAL SKILLS ACADEMYFOR RETAIL AMBASSADOR OF THE YEAR
Category Winner - Suzanne Burnett, Marks & Spencer
Also nominated:
Lynn Livingstone, Tesco
RETAIL WEEK RISING STAR OF THE YEAR
Winner - Kate Barrett, Sainsbury’s
No comments yet